intro

JAROMÍR HANÁK

Kdo jsem?

Historik spojený poslední více než čtvrtstoletí s Fenoménem Austerlitz – legendární bitvou u Slavkova (2. 12. 1805). Od listopadu 1989 až donedávna na zámku ve Slavkově u Brna a v Památníku Mohyla míru. Autor tamních expozic, desítek článků a studií, editor, redaktor a vydavatel řady publikací, z nichž mnohé jsou spjaty právě s touto bitvou. Důvěrná znalost bojiště mne vedla k vydání nejnovějšího, obsáhlého průvodce krajinou bitvy.
Vám teď nabízím, abyste tuto krajinu společně se mnou poznali. Ať už prostřednictvím knižního průvodce či se mnou osobně přímo na bojišti. Vydejte se se mnou na cestu! 

Mohyla míru je památníkem zcela ojedinělým. Není totiž, na rozdíl od mnohých jiných válečných památníků, věnován hrdinným vítězům bitvy, nebo jejím statečným poraženým - ale všem padlým bez rozdílu.

mohyla miruNavíc nejde o dílo státu, vlády, církve či jakékoli oficiální instituce – ale zprvu pouhé skupiny přátel v čele s knězem a středoškolským učitelem páterem Aloisem Slovákem (1859–1930). Myšlenka zřídit důstojné místo odpočinku ostatků padlých se stala skutečností v letech 1910-1914, kdy byla Mohyla míru vybudována v dobovém secesním stylu podle projektu renomovaného architekta Josefa Fanty. Výstavba byla financována především z veřejných sbírek a z darů, zčásti z příspěvků vládních a dalších institucí Ruska, Rakouska-Uherska a Francie. Památník měl být oficiálně zpřístupněn v létě 1914, akt však oddálila světová válka, a tak byl předán veřejnosti až v roce 1923.

Mohyla je postavena z lomového kamene, tyčí se do výšky 26 metrů a svým tvarem připomíná vzdáleně pyramidu. Ta ideově vrcholí elipsoidem představujícím zeměkouli a do ní vsazeným staroslovanským křížem, který symbolizuje Vykoupení. Desky pod elipsoidem nesou dnes (nikoli původně) kromě textu vyjadřujícího poslání památníku: „Mohyla míru bojuje na světovém bojišti za světový mír“ český, ruský a francouzský nápis. V češtině jde o slova prvního československého prezidenta T. G. Masaryka: „Ne násilím, ale smírně, ne mečem, ale pluhem, ne krví, ale prací, ne životem k životu...“, ruský a francouzský nápis obsahují prosebná slova modlitby: „Odpočinutí lehké dej jim, ó Pane, a světlo věčné ať jim svítí!“. Čtyři štítonoši strážící památník personifikují Francii, Rakousko, Rusko - a Moravu, zpustošenou bojujícími armádami.

Nad vstupem do kaple se sousoším truchlící matky a nevěsty vyjadřují ducha místa slova starozákonního proroka Izaiáše „Interfecti mei resurgent - Moji padlí opět povstanou“.

Interiér památníku – čtvercová kaple symbolizuje úctu k životu a vyjadřuje protiválečnou myšlenku: uprostřed kaple, jejíž zaklenutí vytváří svébytnou akustiku, uzavírá mramorová deska vstup do podzemního osária. Sem byly - a dosud jsou - ukládány ostatky padlých nalezené v okolí. (Antropologický průzkum ukázal, že kostnice uchovává několik tisíc kostí a kostních úlomků mnoha desítek jedinců, nejen mužů, ale i žen, příslušníků různých etnických skupin, a to i mimoevropských.)

Přidat komentář

Komentáře   

# profile3183 2018-10-27 10:56
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

http://iris-thurnherr.ch/guestbook/public/img-1539196311.jpg
Odpovědět
# inenlicha1986@gmail.com 2018-05-29 07:57
Прикольно!!! Мне все понравились!!!)))) Вот мой проект http://soc-market.ru/blog/kupit-folloverov-v-tvitter-dlya-raskrutki-svoego-profilya купить фолловеров твиттер
Odpovědět
# ealtratimduc1977@gmail.com 2018-05-23 19:53
Прошу прощения, что вмешался... Я разбираюсь в этом вопросе. Давайте обсудим. Пишите здесь или в PM. Пожалуйста оцените проект комментарии на фото в фейсбук http://jet-s.ru/kommentarii-facebook
Odpovědět
# xiamedispmen1970@gmail.com 2018-05-04 08:23
Вы абсолютно правы. В этом что-то есть и идея отличная, поддерживаю. Полезный сайт http://buy-accs.ru/read/kupit-akkaunty-avito-ru аккаунты авито
Odpovědět
# mindcrabrazi1984@gmail.com 2018-05-04 02:22
Рекомендую Вам посетить сайт, на котором есть много статей на интересующую Вас тему. Ресурс http://buy-accs.ru/read/dlya-chego-nuzhny-akkaunty-google-play-i-kak-ix-ispolzuyut для чего нужны аккаунты google
Odpovědět